tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 10.00 - 18.00, So: 10:00 - 15:00

rzetelna firma Auto Protect

Kupno używanego samochodu – najczęściej popełniane błędy

Zakupowi samochodu niemal zawsze towarzyszą intensywne emocje. Z tego powodu, osoby, które zdecydowały się na jego kupno samochodu używanego, często popełniają błędy (niekiedy tragiczne w skutkach). Najczęstsze z nich opisujemy poniżej.

Nie daj się zwieść okazjom

Każdy szuka superokazji – nawet jeśli się do tego nie przyznaje. Jednak znalezienie dobrego samochodu, w dobrym stanie, a przy tym dostępnego za niewielkie pieniądze, jest mniej prawdopodobne niż wygranie na loterii. Ceny samochodów używanych mogą się od siebie znacznie różnić, ale na widok wspomnianej „okazji”, powinna się nam zapalić w głowie lampka ostrzegawcza. Zabierzmy samochód do warsztatu, a szybko okaże się czy nie ma ukrytych wad.

Brak jazdy próbnej

Ponad połowa Polaków decyduje się na kupno samochodu używanego bez uprzedniego odbycia jazdy próbnej. Jest to oczywiście kardynalny błąd. Nawet krótka, półgodzinna przejażdżka może nam wiele powiedzieć o pracy silnika, skrzyni biegów, zawieszeniu, a także ogólnym dopasowaniu samochodu do naszego stylu jazdy.

Ignorowanie książki serwisowej

Przejrzenie książki serwisowej powinno być jedną z pierwszych czynności, jakie wykonujemy przy zakupie używanego samochodu. W rzeczywistości robi to jedynie jedna trzecia z nas. Są w niej opisane wszelkie problemy (stłuczki, awarie, etc.) oraz sposób, w jaki poprzedni właściciel sobie z nimi radził (z jakich serwisów korzystał, czy były autoryzowane, itp.). Brak takiej książeczki jest zdecydowanym sygnałem, że z samochodem coś może być nie tak.

Numer VIN

Vehicle Identification Number – bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu – można traktować jako swojego rodzaju „wizytówkę” samochodu. Składa się z siedemnastu znaków, które określają jego markę, typ, rocznik, model, przebieg, a nawet przebyte wypadki i naprawy serwisowe. Wszystkie te dane są zarejestrowane w bazie ABRDiNT (Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu). O dziwo, ponad połowa z nas kompletnie go ignoruje.

Kupno samochodu używanego, czyli przezorny zawsze ubezpieczony

Ceny samochodów używanych mogą się od siebie różnić, ale kupno samochodu używanego bądź po leasingu to, mimo wszystko, spory wydatek. Decyzję taką należy zawsze dobrze przemyśleć zamiast wierzyć na słowo różnorakim sprzedawcom. Każdy pojazd lepiej uprzednio sprawdzić, by później nie żałować straconych pieniędzy.


Partnerzy