tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Ogrzewanie postojowe - czy warto się na nie decydować, a jeśli tak, to jakie wybrać?

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe, zarówno elektryczne, jak i spalinowe, polega na podnoszeniu temperatury silnika poprzez podgrzewanie płynu chłodniczego. Ogrzewanie wnętrza samochodu następuje z kolei poprzez wtłaczanie w jego wnętrze ciepłego powietrza. Co zyskujemy? Wyższą temperaturę wewnątrz samochodu już na starcie, mniejsze zużycie silnika, a także brak konieczności żmudnego skrobania szyb.

Jak działa ogrzewanie elektryczne?

Systemy zasilane prądem to rozwiązania najprostsze, ale także najtańsze. Ogrzewanie postojowe elektryczne wykorzystuje montowaną w silniku grzałkę oraz instalowany we wnętrzu samochodu niewielki grzejnik. Elementy te, odpowiednio dopasowane, mogą występować w komplecie bądź osobno. Dodatkową możliwością jest tutaj programowanie funkcji grzania poprzez ustawianie godziny, o której grzanie ma się włączyć. Co ważne, ogrzewanie postojowe elektryczne należy podłączyć do gniazdka 230V za pomocą kabla i gniazdka umieszczonego w zderzaku samochodu.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

Ogrzewanie postojowe elektryczne jest stosunkowo tanie, zarówno w przypadku zakupu poszczególnych składników systemu, jak i usługi montażu. System działa bezobsługowo, można go rozbudowywać o dodatkowe moduły, a także charakteryzuje się niewielką awaryjnością. Niestety to rozwiązanie dedykowane jest jedynie kierowcom posiadającym garaż lub własny dom, gdyż niezbędny jest do działania systemu dostęp do prądu.

Jak działa ogrzewanie spalinowe?

Ogrzewanie postojowe spalinowe występuje w dwóch wersjach. Ogrzewanie tzw. suche, wykorzystuje gorące powietrze uzyskiwane dzięki specjalnemu piecykowi, który zasilany jest paliwem pochodzącym z baku paliwowego samochodu. Tego typu ogrzewanie to nic innego, jak rodzaj domowego grzejnika. Natomiast ogrzewanie spalinowe mokre podgrzewa płyn chłodniczy, co wymusza jego obieg w układzie chłodzenia. Specjalny sterownik uruchamia nawiewy samochodu i następuje ogrzewanie pojazdu. Tego typu ogrzewanie postojowe zasilane jest paliwem, jednak korzysta także z samochodowego akumulatora.

Jakie korzyści niesie ze sobą ogrzewanie postojowe spalinowe?

System ogrzewania spalinowego eliminuje konieczność wykorzystywania zewnętrznego źródła energii, działa zarówno podczas postoju, ale także podczas jazdy, co jest przydatnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy oryginalne ogrzewanie samochodu okazuje się mało wydajne. Tego typu systemy ogrzewania sprawdzają się w każdym rodzaju pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania przewidują często możliwość sterowania systemem ogrzewania za pomocą specjalnego zdalnego pilota o zasięgu nawet 1 km, a także przy użyciu smarfona ( w tym wypadku wykorzystuje się specjalna aplikację, która umożliwia wysyłanie naszemu samochodowi wiadomości sms z poleceniem uruchomienia systemu).

Minusem ogrzewania postojowego spalinowego są z pewnością stosunkowo wysokie koszty kupna i montażu systemu, podwyższone zużycie paliwa w samochodzie oraz konieczność profesjonalnego serwisowania i ewentualnych napraw.

Jednak gdy rano wyjdziemy z domu i zobaczymy zmrożone szyby samochodowe i dziesiątki pokrytych białym puchem aut, z pewnością docenimy fakt, że po naszym samochodzie stopiony śnieg już spływa. Auto jest zagrzane i gotowe do drogi.

Systemy ogrzewania postojowego to kwestia może nie najtańsza, ale z pewnością poprawiająca nasze bezpieczeństwo (statystyki wskazują, że zimą ogromna ilość wypadków spowodowana jest między innymi ograniczoną widocznością spowodowaną zaparowanymi szybami oraz spóźnioną reakcją kierowcy, jaka ma miejsce przy niskiej temperaturze), oszczędzająca nasz czas i zdrowie, a także podnosząca nasz codzienny komfort funkcjonowania.

Wiadomość z dnia: 14-11-2016

Partnerzy