tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Olej silnikowy – dlaczego warto częściej go wymieniać?

Efekty oszczędności olejowych bywają naprawdę poważne, a niestety często utożsamiamy je błędnie ze słabą konstrukcją silników. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy pokonujemy samochodem dłuższe trasy i mamy zamiar korzystać z niego przez więcej niż 100 – 150 tysięcy km, pamiętajmy o częstszej wymianie oleju. Dlaczego warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie?

Przez cały okres użytkowania olej absorbuje wiele szkodliwych dla siebie i silnika substancji. Zdolność do ich neutralizacji posiada jednak jedynie przez pewien czas

To, co najczęściej zauważamy w oleju to sadza. Nietrudno ją dostrzec, bowiem zabarwia olej na czarno. Jednak jej obecność nie jest wcale tak groźna, jak mogłoby się na wydawać. Jedną z właściwości oleju przeznaczonego do silników diesla jest zdolność do rozpraszania sadzy. Dzięki temu wyeliminowany zostaje problem zatykania kanałów olejowych lub też odkładania się osadów sadzy w poszczególnych częściach silnika. Ta właściwość to znakomite rozwiązanie, jednak zmniejszające swoją skuteczność wraz z upływem czasu. Jeśli olej nie zostanie wymieniony na czas, może okazać się, że jego zdolność do rozpraszania sadzy zaniknęła. Skutki takiego zjawiska mogą natomiast być naprawdę poważne.

Z czym musi radzić sobie olej?

To, co przenika do oleju, a co jednocześnie może mu zaszkodzić, to między innymi szkodliwe substancje wytwarzane przez silnik. Większość z nich zostaje usunięta poprzez wydech, jednak znaczna część trafia właśnie wprost do oleju. Sytuacja ta nasila się przede wszystkim w pojazdach z silnikiem zasilaniem gazowym. Tutaj olej zanieczyszczają liczne kwaśne związki, jeszcze szybciej wykorzystując zdolność oleju do neutralizowania szkodliwych substancji. Co istotne, gołym okiem nie jesteśmy w stanie ocenić, na jakim poziomie znajdują się właściwości neutralizujące oleju. W jego właściwościach wizualnych nic się praktycznie nie zmienia. W fizyko – chemicznych, owszem.

Innym czynnikiem, który negatywnie wpływa na stan oleju jest trafiające do niego paliwo. Im dłużej silnik pracuje na wzbogaconej mieszance, im częstsze są rozruchy oraz jazda autem wyposażonym w filtr cząstek stałych, tym więcej paliwa trafia do oleju. Czasem można zauważyć rosnący stan oleju (poprzez docieranie do niego paliwa), jednak w większości przypadków jest to proces niezauważalny (silnik spala olej). W tym wypadku olej ulega rozrzedzeniu a jego właściwości smarne spadają.

Ostatnimi z najczęstszych elementów wpływających na stan oleju w naszym samochodzie są wysoka temperatura oraz obciążenia mechaniczne. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku występujący czynnik sprawia, że cząsteczki oleju ścinają się, a zatem olej traci lub zmienia swoje poszczególne zdolności i parametry.

Jak wpływa stan oleju na kondycję samochodu?

Jeśli niewystarczająco często wymienimy olej w naszym samochodzie:

  • pogarsza się jego przepływ,

  • pojawiają się niebezpieczne osady,

  • wydłuża się czas dotarcia oleju do punktów smarowania,

  • poszczególne elementy układu zaczynają pracować ze sobą „na sucho”,

  • łatwiej dochodzi do przerwania filmu olejowego,

  • zwiększa się ryzyko zniszczenia turbosprężarki.

 

Pamiętajmy zatem o regularnej wymianie oleju – nie rzadziej niż co 15 tysięcy km. A najlepiej nieco częściej. Wiadomość z dnia: 29-05-2017

Partnerzy