tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Eksploatacja samochodu latem – jak zapobiegać awariom hamulców, silnika i akumulatora?

Przyjęło się, że to zima jest okresem, który wymaga od nas większej uwagi w zakresie eksploatacji samochodu. Jednak jak się okazuje, latem także może spotkać nas kilka niemiłych niespodzianych i zaskakujących awarii, zwłaszcza jeśli okres letni obfituje w wysokie, sięgające pond 30 stopni Celsjusza, temperatury. Jak zatem poradzić sobie z ewentualną awarią samochodu podczas upału?

Jakim awariom i problemom w samochodzie sprzyjają wysokie temperatury?

Każda pora roku ma swoje wady i zalety. W zależności, czy mamy właśnie lato, czy zimę, doskwierają nam zatem różne warunki pogodowe i z różnymi ich konsekwencjami mamy do czynienia. Wysokie, sięgające powyżej 30°C temperatury, jakie towarzyszą nam zazwyczaj latem, sprzyjają przede wszystkim pojawianiu się problemów z hamulcami, silnikiem, oponami i akumulatorem.

Podczas upałów silnik może się przegrzać

Jeśli do wysokiej temperatury powietrza dorzucimy długą jazdę w mieście i jeszcze dłuższe stanie w miejskich korkach, możemy się spodziewać efektów między innymi w postaci przegrzania silnika. Zapobiegać takiemu zjawisku ma płyn chłodniczy. Jednak jeśli jego temperatura przekroczy 100°C, co w starszych samochodach sygnalizuje właściwy wskaźnik, w nowszych natomiast wyświetlony komunikat na kokpicie lub komputer pokładowy, sytuacja może okazać się poważna. Z reguły powiadomienie przychodzi w momencie, kiedy doszło już do przegrzania. Co zatem?

Po pierwsze, zatrzymajmy samochód, jednak nie wyłączajmy silnika. Kolejnym krokiem będzie otwarcie maski, w sposób wyjątkowo ostrożny, ponieważ może być gorąca, a spod niej może wydobywać się gorąca para. W następnej kolejności powinniśmy ustawić maksymalny nawiew w systemie ogrzewania i w ten sposób poczekać, aż temperatura przegrzanego silnika spadnie. Dopiero po takich czynnościach możemy wyłączyć silnik.

Jakie są najczęstsze przyczyny przegrzania silnika?

Trudno o jedną podstawową przyczynę przegrzania silnika. Może to być wyciek płynu chłodniczego, awaria wentylatora lub termostatu. Jednak niezależnie od przyczyny, pamiętajmy, że tego typu awaria to naprawdę poważna sprawa (mogło dojść do uszkodzenia silnika) i zawsze warto wezwać pomoc, rezygnując tym samym z dalszej jazdy.

Wysokie temperatury sprzyjają rozładowaniu się akumulatora

Podobnie jak w przypadku temperatur ujemnych, tak i podczas upałów akumulator w naszym aucie może się rozładować. Z taką sytuacją mamy z reguły do czynienia, jeśli samochód stał przez dłuższy czas i nie korzystaliśmy z niego, np. podczas długiego wakacyjnego urlopu. Wyjątkowo wysoka temperatura sprawia, że elektrolity ulegają wyparowaniu. Poza tym podczas upałów z akumulatora pobierane są większe niż zazwyczaj ilości prądu. Dlatego tak ważne jest, aby akumulator był względnie nowy i absolutnie sprawny.

Upał może uszkodzić opony

Może nie dokładnie upał, co asfalt nagrzany do temperatury sięgającej więcej niż 60°C. W takich warunkach guma staje się bardziej miękka i podatna na odkształcenia. W ten sposób szybciej się zużywa, a także jest bardziej narażona na wszelkie uszkodzenia. Stąd też tak istotne jest, aby:

  • systematycznie kontrolować ciśnienie w oponach i stan bieżnika,

  • dać sobie więcej czasu i uwagi podczas manewrów wykonywanych na drodze,

  • sprawdzić stan koła zapasowego.

Wysoka temperatura jest także wrogiem hamulców. Warto zatem, aby nasz samochód wyposażony był w tarcze wentylowane, które po prostu szybciej sie chłodzą.

Poza tym pamiętajmy, że wysokie temperatury za oknem, także naszego samochodu, sprawiają, że spada nasza koncentracja oraz wydłuża się czas naszej reakcji. Podczas upału przeznaczmy zatem na dojazd nieco więcej czasu nic zwykle.  Wiadomość z dnia: 30-05-2017

Partnerzy