tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Ruszył sezon urlopów i wiosenno–letnich podróży. Jak przygotować samochód przed wyruszeniem w dłuższą trasę?

Okres wiosenno – letni, wakacje i ciepłe weekendy sprzyjają naszemu podróżowaniu. Wyprawa samochodem w takich okolicznościach to prawdziwa przyjemność, oczywiście pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do takiego wyjazdu. Dłuższa trasa może być dla naszego auta prawdziwym sprawdzianem, dlatego, aby oszczędzić sobie przykrych niespodzianek i nagłych awarii pojazdu w dłuższej trasie, powinniśmy wykonać przynajmniej kilka, podstawowych czynności, niezbędnych przed ruszeniem w drogę.

Przegląd samochodu – samodzielnie, czy w warsztacie?

W żadnej sytuacji, a już z pewnością przed planowaną dłuższą trasą, wizyta w warsztacie samochodowym na pewno nie zaszkodzi. Jeśli akurat w terminie poprzedzającym nasz wyjazd, przypada obowiązkowy przegląd pojazdu – znakomicie. Możemy rozszerzyć jego zakres i dokładniej skontrolować główne podzespoły naszego samochodu. W każdym innym wypadku także warto po prostu odwiedzić warsztat, aby przekonać się, że w naszym aucie wszystko pracuje, jak należy. Taki kompleksowy i fachowo przeprowadzony przegląd powie nam wiele o stanie układu chłodzenia, akumulatora, pasków klinowych, klocków i tarcz hamulcowych oraz zawieszenia.

Samodzielna kontrola samochodu jest tutaj także dobrym rozwiązaniem, o ile podejdziemy do tematu naprawdę rzetelnie. Od czego zacząć?

Sprawdź układ chłodzenia

Letnie wyjazdy wiążą się zazwyczaj z upalną pogodą. Dlatego przedwyjazdowy przegląd samochodu warto rozpocząć od skontrolowania układu chłodzenia. W tym wypadku sprawdź stan wszystkich przewodów układu oraz to, jak działa wentylator chłodniczy.

Skontroluj stan akumulatora

W tym wypadku warto sprawdzić poziom elektrolitu i ewentualnie uzupełnić jego braki. Poza tym warto skontrolować mocowanie skręcanych połączeń elektrycznych, głównie znajdujących się przy alternatorze oraz zaciskach akumulatora.

Zadbaj o sprawny układ hamulcowy

Sprawne, bezpieczne hamulce to absolutna podstawa, nie tylko podczas dłuższej trasy. Dlatego sprawdź, czy po zwolnieniu pedału hamulca i dźwigni hamulca ręcznego, każde z kół swobodnie się obraca, ewentualnie toczy, gdy jesteś na wzniesieniu.

Pomyśl o oponach

Przed planowanym wyjazdem sprawdź, czy opony nie posiadają żadnych śladów uszkodzeń mechanicznych, Bieżnik opon powinien być równomiernie zużyty, a jego wysokość powinna wynosić co najmniej 3 mm. Poza tym dobrze byłoby skontrolować przed trasą stan wyważenia kół oraz koniecznie skorygować ciśnienie w oponach, jeśli oczywiście zaistnieje taka potrzeba.

Sprawdź działanie świateł

Przed wyjazdem istotne są także kwestie na pozór wydające się raczej błahymi. Jednak prawidłowe działanie świateł to tutaj absolutna podstawa. Dlatego sprawdzamy kierunkowskazy, światła STOP-u, przeciwmgłowe, cofania oraz oczywiście główne reflektory. Może okazać się, że niezbędna będzie korekta ustawienia świateł.

Zaopatrz odpowiednio bagażnik w swoim samochodzie

Zanim wybierzemy się w dłuższa trasę, warto przyjrzeć się dobrze temu, co stanowi wyposażenie naszego pojazdu. Na co warto zwrócić uwagę i w co się zaopatrzyć przed planowanym wyjazdem? To przede wszystkim:

  1. Sprawdzenie stanu koła zapasowego.

  2. Sprawdzenie stanu apteczki i gaśnicy.

  3. Sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie płynu do spryskiwaczy.

  4. Wyposażenie samochodu w trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, podnośnik, klucz do kół, rękawiczki do wymiany koła, zestaw najważniejszych kluczy, zapasowe żarówki, bezpieczniki, pasek klinowy.

Przed wyjazdem pamiętajmy także, aby zajrzeć w dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego ubezpieczenie. Czy mamy aktualną polisę, czy w dowodzie znajduje się ważny wpis dotyczący przeglądu pojazdu? Jeśli zadbamy o tych kilka podstawowych spraw przed planowaną trasą, z pewnością nasz urlop, czy weekendowy wypad za miasto będą bardziej udane i z pewnością bardziej bezpieczne.Wiadomość z dnia: 31-05-2017

Partnerzy