tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Bagażnik rowerowy do samochodu – jaki wybrać?

Cieplejsze dni i sezon urlopowy sprzyjają podróżowaniu i aktywnemu wypoczynkowi. Z roku na rok przybywa entuzjastów wycieczek rowerowych i coraz chętniej podróżujemy, nawet w odległe zakątki, zabierając ze sobą właśnie rowery. Jak najbezpieczniej i najwygodniej przewozić samochodem tego typu sprzęt sportowy i jaki bagażnik rowerowy wybrać? Podpowiadamy.

O czym warto pamiętać, wybierając bagażnik rowerowy do samochodu

Dostępność na rynku wielu zróżnicowanych, zarówno pod względem użytkowania, jak i oczywiście ceny, rozwiązań w zakresie transportu rowerów jest imponująca, jednak przy wyborze powinniśmy zawsze kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz naszymi indywidualnymi preferencjami. Co wziąć pod uwagę wybierając bagażnik rowerowy do samochodu? Będzie to przede wszystkim:

  • nasze bezpieczeństwo,

  • bezpieczeństwo naszych rowerów,

  • wygoda użytkowania,

  • koszt zakupu konkretnego bagażnika.

Jeśli poszukujemy rozwiązania przede wszystkim taniego, najprościej będzie przewozić rower wewnątrz naszego samochodu. Jednak taki wariant jest nie tylko niebezpieczny, ale także mało wygody i grozi uszkodzeniem zarówno roweru, jak i elementów wnętrza samochodu. W tym wypadku nagłe hamowanie, czy pokonywanie ostrego zakrętu mogą okazać się prawdziwym problemem i spowodować poważne uszkodzenia w zakresie naszego sportowego sprzętu oraz samochodu.

Zdecydowanie lepszą opcją podróżowania z rowerem będzie zakup odpowiedniego bagażnika rowerowego. Większość dostępnych na rynku rozwiązań pasuje praktycznie do każdego modelu samochodu. Jednak zanim cokolwiek wybierzemy, zastanówmy się, jak często będziemy korzystać z bagażnika, ile rowerów będziemy transportować, czy planujemy dłuższe wyjazdy, jaka jest waga roweru/rowerów.

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam zdecydować, między innymi o tym, czy potrzebujemy bagażnika z zamknięciem na kluczyk, co uchroni rowery przed kradzieżą podczas dłuższych wyjazdów, czy będziemy często montować i demontować bagażnik, lub też o tym jakiego bagażnika i o jakiej ładowności potrzebujemy.

Bagażnik dachowy

Bagażnik na dach samochodu to jedna z bardziej popularnych propozycji, między innymi z powodu stosunkowo niskiej ceny takiego rozwiązania. W tym wypadku potrzebujemy:

  • bagażnika bazowego, czyli poprzecznych belek, oraz

  • uchwytów rowerowych (po jednym na jeden jednoślad).

Pamiętajmy, że mocowania uchwytów rowerowych muszą być dostosowane do rodzaju bagażnika bazowego.

O czym warto pamiętać decydując się na bagażnik dachowy? Otóż jest to rozwiązanie raczej mało komfortowe, załadunek rowerów tutaj do najprostszych nie należy, a podczas jazdy z większą prędkością słychać wyraźne szumy i gwizdy.

Bagażnik montowany na hak holowniczy

Zdecydowanie prostszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem są uchwyty na rower montowane do haka holowniczego. Wśród dostępnych na rynku propozycji, najlepszą wydaje się platforma, którą mocuje się do haka holowniczego i na niej ustawia rowery w specjalnych rynienkach lub na zamkniętej platformie wyposażonej w mocowania kół. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda i szybkość montażu oraz bezpieczeństwo i stabilność naszych rowerów.

Bagażnik na klapę auta

Alternatywą dla dachu i odpowiedzią na brak haka holowniczego jest bagażnik rowerowy na klapę auta. Taki rodzaj bagażnika musi jednak być dobrany ściśle do danego modelu samochodu. Poza tym rozwiązanie to wyróżnia się małą stabilnością i ryzykiem zarysowania lakieru samochodu.

Bagażnik trzymający rower za widelec

Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku rowerów szosowych lub tych o ramie wykonanej z karbonu. Tutaj rower przytrzymywany jest za widelec, jego tylne koło przytrzymywane paskiem stoi w rynience, natomiast przednie koło zostaje zdemontowane.Wiadomość z dnia: 01-06-2017

Partnerzy