tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Co to jest klimatyzacja samochodowa? – kilka słów o tym, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się komfortem jazdy w upalne dni

Pierwszą rzeczą, która najczęściej przychodzi do głowy, kiedy myślimy o klimatyzacji w samochodzie, jest wygoda i wysoki komfort prowadzenia pojazdu. Dzięki niej nie musimy przejmować się upałami, a dłuższe podróże, kiedy za oknem wysoka temperatura ,,wyciska z nas siódme poty”, stają się przyjemnością. Z drugiej strony, warto popatrzeć na klimatyzację pod kątem poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wyobraź sobie, że czeka Cię kilkugodzinna podróż i musisz wsiąść do auta, które cały dzień stało w pełnym słońcu w temperaturze 40 stopni. Wietrzenie samochodu przy otwartych szybach byłoby czasochłonne, a podróż w takich warunkach mogłaby być trudna do wytrzymania i wpłynąć na zachowanie czujności na drodze – tutaj z pomocą przychodzi nam klimatyzacja samochodowa.

Dlaczego klimatyzacja w samochodzie jest ważna?

Rzućmy okiem na funkcje klimatyzacji samochodowej, które sprawiają, że jest ona przydatna nie tylko pod kątem poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie kierowcy.

  1. Umożliwia stworzenie optymalnej dla funkcjonowania człowieka temperatury(ok. 20 stopni C.), co wpływa pozytywnie na czas reakcji i spostrzegawczość na drodze.

  2. Pozwala na zachowanie w samochodzie zamkniętych szyb, co skutkuje redukcją hałasu z zewnątrz i większym spokojem ,i opanowaniem podczas prowadzenia.

  3. Klimatyzacja odpowiada za filtrowanie powietrza, redukując zanieczyszczenia w formie np. dymu lub kurzu, co pozwala oddychać świeżym powietrzem i zapobiegać alergii.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja w samochodzie jest obiegiem zamkniętym, składającym się głównie z parownika, skraplacza i sprężarki. Parownik jest miejscem, w który ochładza się powietrze z pomieszczenia, aby potem przekazać ciepło czynnikowi chłodzącemu, który cały czas krąży w układzie zamkniętym. Czynnik trafia do sprężarki, gdzie ulega sprężeniu, a następnie zostaje przetłoczony do skraplacza, w którym z gazu staje się cieczą i cały cykl się powtarza. Obecne w całym układzie wentylatory pozwalają kontrolować temperaturę całego procesu, którego efektem jest przyjemny napływ świeżego i orzeźwiającego powietrza.

Klimatyzacja samochodowa – jak sprawdzić czy działa poprawnie?

Zaniedbana i nieprawidłowo działająca klimatyzacja może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Objawami problemów z klimatyzacją w samochodzie są:

  • spadek wydajności lub brak chłodzenia – może być to spowodowane niskim poziomem czynnika chłodzącego.

  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów wentylacji – zwykle jest to rezultat pojawienia się grzyba lub innego zanieczyszczenia parownika.

  • hałas pojawiający się przy włączaniu klimatyzacji, który może świadczyć o nieprawidłowej pracy kompresora.

Warto zadbać, aby serwis klimatyzacji odbywał się w miejscu, gdzie mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt i pomoc fachowców.

Jak odgrzybić klimatyzację samochodową?

Układ klimatyzacji jest idealnym miejscem, w którym mogą rozwinąć się różnego rodzaju grzyby i drobnoustroje. Jeśli spotkał Cię ten problem, a nie masz środków, aby skorzystać z profesjonalnego serwisu klimatyzacji, można spróbować pozbyć się go samodzielnie. Wystarczy, że w sklepie motoryzacyjnym zakupisz odpowiedni środek dezynfekujący w aerozolu i rozpylisz go w samochodzie. W tym celu włącz silnik i ustaw klimatyzację w samochodzie na obieg wewnętrzny. Uruchom zakupiony preparat i opuść samochód. Po około 15 minutach otwórz drzwi z powrotem, wyłącz silnik i poczekaj, aż samochód dokładnie się przewietrzy.

Ważne: Aby zadbać o swoje zdrowie, przed kupnem i zastosowaniem preparatu do dezynfekcji zasięgnij porady u specjalisty i zapoznaj się dokładnie z działaniem kupionego środka.

Klimatyzacja samochodowa - jak o nią dbać?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia klimatyzacji w samochodzie, warto korzystać z niej przez cały rok - układ nasmarowany jest olejem i jego ciągła praca pozwala na zapobieganie korozjom. Co najmniej raz w roku trzeba udać się na serwis klimatyzacji, a co dwa lata wymieniać czynnik chłodzący i zadbać o wymianę osuszacza. Odpowiednie korzystanie i serwisowanie klimatyzacji, pozwoli zapobiec kosztowym naprawom i zapewni jego prawidłowe działanie przez długi czas.   Wiadomość z dnia: 02-06-2017

Partnerzy