tel: 42 278 73 61

kom: 660 23 23 18 lub 600 56 62 36

ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź

Pn - pt: 08.00 - 18.00, So: 08:00 - 15:00, Nd: 09:00 - 13:00

rzetelna firma Auto Protect
Aktualności
Jak właściwie korzystać z układu klimatyzacji w naszym samochodzie?

Klimatyzacja stanowi obecnie praktycznie podstawowy element wyposażenia każdego samochodu. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia nam eksploatację pojazdu, zwłaszcza podczas upalnych, wakacyjnych dni. Czy jednak zawsze prawidłowo korzystamy z tego komfortowego rozwiązania, jakim jest układ klimatyzacji w naszym samochodzie?

Kiedy należy korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Uruchamianie klimatyzacji, niezależnie od tego, w jaki system wyposażony jest nasze auto, jedynie podczas upałów jest dużym, a także jak się okazuje, całkiem powszechnym błędem. Otóż czynnik aktywny w układzie klimatyzacji wymieszany zostaje z olejem, co zapewnia właściwe smarowanie, a tym samym działanie sprężarki układu. Jeśli układ klimatyzacji nie zostaje co jakiś czas uruchomiony, i to w sytuacji niezależnej od panującej pogody, nie zostaje on prawidłowo nasmarowany i zakonserwowany, co z pewnością źle wpływa na pracę klimatyzacji w naszym samochodzie oraz jej ogólną żywotność.

W tym wypadku warto także pamiętać, że klimatyzacja to rozwiązanie nie tylko na upały z jeszcze jednego powodu. Otóż w chłodniejsze dni uruchomienie klimatyzacji pozwala nam rozwiązać problem parujących szyb, dzięki funkcji osuszania.

Co zrobić, zanim uruchomimy klimatyzację?

Jeśli wsiadamy do mocno nagrzanego samochodu, nie włączajmy od razu układu klimatyzacji. W tym wypadku powinniśmy zacząć od przewietrzenia samochodu poprzez szerokie otwarcie jego wszystkich drzwi. Gdy już ruszymy, przejedźmy z opuszczonymi szybami kilkaset metrów. W ten sposób wnętrze samochodu jeszcze lepiej się przewietrzy, a temperatura wewnątrz auta nieco spadnie. Dopiero po takiej serii wykonanych czynności możemy uruchomić klimatyzację. Co zyskujemy dzięki takiemu właśnie postepowaniu? Otóż włączanie klimatyzacji natychmiast po tym, jak wsiądziemy do nagrzanego samochodu bardzo obciąża sprężarkę oraz wpływa zasadniczo na wzrost zużycia paliwa. Wcześniejsze schłodzenie pojazdu, pozwala uniknąć tego typu zjawisk.

Poza tym pamiętajmy, że jazda z włączonym układem klimatyzacji to konieczność zamknięcia wszystkim szyb, co pozwala uniknąć przenikania gorącego powietrza do wnętrza pojazdu. Warto tutaj także przełączyć na początek obieg powietrza na tryb wewnętrzny, co pozwoli nam na szybsze schłodzenie samochodu.

Jak ustawiać klimatyzację?

Jeśli układ klimatyzacji pracuje w trybie ciągłym, a tak przecież zazwyczaj jest, gdyż korzystamy z klimatyzacji podczas całej trasy, nie powinniśmy ustawiać jej trybu na maksymalne chłodzenie. W taki sposób uchronimy sprężarkę klimatyzatora przed zbyt dużym obciążeniem, a tym samym szybszym zużyciem. Optymalnie będzie zatem ustawić sterownik klimatyzacji na temperaturę niższą zaledwie o 5 do 7 °C od tej, jaka panuje na zewnątrz. Wiejące powietrze powinno być chłodne, a nie zimne. Inną konsekwencją ustawiania klimatyzacji na wartości maksymalne jest z pewnością ryzyko naszego przeziębienia.

Jak często wykonywać przegląd klimatyzacji?

Z klimatyzacji w naszych samochodach bardzo chętnie i często korzystamy, jednak już nie tak regularnie dokonujemy jej przeglądów. Coroczna kontrola systemu klimatyzacji w naszym aucie to konieczność. Wiąże się to między innymi ze sprawdzeniem:

  • szczelności i drożności układu klimatyzacji,

  • poziomu czynnika chłodzącego,

  • stanu sprężarki,

  • stanu filtrów.

Profesjonalny serwis wymieni także niezbędne filtry oraz dokona odgrzybiania przewodów układu. Wszystko to sprawi, że korzystanie z układu klimatyzacji w naszym aucie będzie bardziej efektywne, zdrowsze i bezpieczne. Poza tym będziemy mogli utrzymać stały, wysoki komfort użytkowania klimatyzacji. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami lub wybieramy się w dłuższą wakacyjną podróż.  Wiadomość z dnia: 06-06-2017

Partnerzy