42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Ile trwa rękojmia na samochód używany?

Sprzedawcy używanych pojazdów często próbują uwolnić się od odpowiedzialności utrzymując, że rękojmia nie dotyczy sprzedaży przedmiotów używanych. Otóż jest to nieprawda. Także w sytuacji zakupu używanego pojazdu, jako kupujący masz prawo skorzystania z tego rodzaju prawa. Na czym dokładnie polega rękojmia i przez jaki czas od zakupu możesz skorzystać z takiego właśnie rozwiązania?

Czym jest rękojmia?

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego, którą dokładnie normują przepisy Kodeksu cywilnego (art. 556 k.c. i następne). Otóż sprzedawca odpowiada przed kupującym, jeżeli sprzedana rzecz posiada wadę fizyczną lub prawną. Aby skorzystać z rękojmi, muszą zostać spełnione konkretne warunki określone przepisami prawa. Przesłanki do zastosowania tego rodzaju rozwiązania w przypadku zakupu samochodu to:

  1. Samochód ma wadę.
  2. Wada ta nie jest wynikiem zwyczajnej, przeciętnej eksploatacji pojazdu lub
  3. Wada istnieje wbrew wcześniejszym zapewnieniom sprzedawcy o jej braku.
  4. W momencie dokonywania zakupu nie wiedziałeś o danej wadzie samochodu.
  5. Wada, która ujawniała się po zakupie, istniała w pojeździe jeszcze przed zawarciem umowy kupna – sprzedaży.

Jeśli w Twojej sytuacji wszystkie wymienione powyżej przesłanki zaistniały, możesz dochodzić swoich praw.

Jakich możliwości możesz spodziewać się z tytułu rękojmi?

Zaistnienie wymienionych przesłanek pozwoli Ci na dochodzenie praw, jakie gwarantuje instytucja rękojmi. Co to jednak oznacza w praktyce? Czego możesz oczekiwać od nieuczciwego sprzedawcy? Otóż rękojmia stawia przed Tobą kilka możliwości w tym zakresie, tzn.:

  1. Możesz zażądać obniżenia ceny samochodu. Pozostaniesz właścicielem pojazdu, lecz zmieni się jego cena, a Ty odzyskasz różnicę.
  2. Możesz także odstąpić od umowy i odzyskać całą kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód.
  3. Przepisy przewidują także rozwiązanie w postaci wymiany pojazdu lub naprawy pojazdu, przy czym konieczne jest tutaj, abyś posiadał status konsumenta (jako konsument nabywasz rzecz od przedsiębiorcy, nie od osoby prywatnej).

Pamiętaj, że nie możesz odstąpić od umowy, jeśli wada jest nieistotna, a obniżenie ceny powinno nastąpić w proporcji do ceny pierwotnej, uwzględniając wartość samochodu bez wady w stosunku do wartości samochodu z wadą.

Przez jaki okres przysługuje Ci rękojmia na samochód używany?

Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku zakupu samochodu używanego, także obowiązuje instytucja rękojmi, choć sprzedawcy często próbują uwolnić się od tego rodzaju odpowiedzialności.

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi za fizyczne wady pojazdu, jeśli zostały one stwierdzone przed upływem dwóch lat od momentu zawarcia umowy kupna – sprzedaży.

Jeśli odkryjesz wadę samochodu we wskazanym okresie, powinieneś sformułować roszczenie w terminie jednego roku od dnia stwierdzenia wady. Roszczenie po wskazanym terminie są dopuszczalne w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zataił wadę. O czym powinieneś koniecznie pamiętać w kwestii rękojmi na samochód używany? To przede wszystkim:

ak1.jpg