A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

O co pytać przy kupnie samochodu używanego?

Planujesz kupić używany samochód. To oczywiste, że zależy Ci na tym, aby jego kondycja była jak najlepsza. Dlatego w zakupie kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i nie wierz we wszystko, co przeczytasz w ogłoszeniu sprzedającego. Informacje tam zawarte nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Dlatego PYTAJ. Po rozmowie może okazać się, że trafiłeś na całkiem dobrą ofertę lub wręcz przeciwnie.

O co pytać i jak pytać, czyli PRZYGOTUJ SIĘ DO ROZMOWY

Jeśli rozmowa ze sprzedającym ma spełnić Twoje oczekiwania i rozwiać wszystkie ewentualne wątpliwości, powinieneś się do niej przygotować. W przeciwnym wypadku może okazać się, że jakieś pytanie zupełnie Ci umknie, o czymś zapomnisz, a efekt przeprowadzonej rozmowy po prostu do niczego Ci nie posłuży.

Dobrze sformułowane pytania i odpowiednio przeprowadzona rozmowa pozwolą zaoszczędzić Ci zarówno czas, jak i pieniądze. Nie będziesz np. musiał jeździć i oglądać pojazdów, których i tak byś nie kupił.

Pamiętaj, że nie zawsze jest tak, że niezbyt wyczerpujące i mało precyzyjne odpowiedzi to sygnał, że oferta jest niewarta uwagi. Może sprzedający w ogóle nie interesuje się motoryzacją? Może wszystko, co robił ze swoim autem ograniczało się do jeżdżenia i tankowania, a całą resztę załatwiał sprawdzony warsztat samochodowy lub serwis? Najważniejsze aby odpowiedzi na zadawana pytania były spójne, stwarzały wrażenie wiarygodnych i w wybranych przypadkach miały potwierdzenie w dokumentacji pojazdu.

Zanim przystąpisz do rozmowy…

  1. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o sprzedaży samochodu.
  2. Sprawdź, jakich danych wymaga formularz ogłoszenia i czy informacje zostały wyczerpująco zawarte w formularzu przez sprzedającego.
  3. Dowiedz się, czy sprzedający oferuje swój prywatny samochód, czy może jest handlarzem (np. wpisując w wyszukiwarkę numer telefonu, dowiesz się, że dana osoba oferuje także inne pojazdy na wtórnym rynku motoryzacyjnym)
  4. Jeśli dysponujesz numerem VIN pojazdu, sprawdź go jeszcze przed rozmową. W innym przypadku, poproś o przedmiotowy numer podczas rozmowy.
  5. Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać sprzedającemu samochód.

O co pytać przy zakupie używanego auta?

Jak długo sprzedawca jeździł samochodem?

Tutaj kwestia wydaje się prosta – im dłużej sprzedający jeździł danym autem, tym więcej będzie w stanie powiedzieć na jego temat. Poza tym pozwoli to zweryfikować (o ile wcześniej Ci się to nie uda), czy sprzedawca jest osoba prywatną, czy też handlarzem. Warto tutaj dodać, że zakup od osoby zajmującej się handlem używanymi samochodami wcale nie musi oznaczać gorszej, czy nieuczciwej oferty. Po prostu dobrze jest mieć świadomość, od kogo kupujemy samochód.

Ilu było dotychczas właścicieli samochodu?

Im mniej, tym oczywiście lepiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pojazdu od jego pierwszego właściciela, jednak nie zawsze mamy możliwość skorzystania z takiej właśnie oferty.

Co znajduje się na wyposażeniu samochodu?

Dodatkowy komplet opon (zimowe/letnie), radio, gaśnica, lewarek, może dodatkowy zestaw żarówek? Wszystko to będąc na wyposażeniu pojazdu odciąży Ciebie w ewentualnym zakupie. Jeśli elementy te nie znajdują się w ofercie sprzedawcy, będzie musiał je szybko dokupić.

Jaki jest stan techniczny i historia samochodu?

Zadając tego rodzaju pytania, warto wyposażyć się np. w miernik lakieru i sprawdzić, czy jakieś części karoserii były dotychczas lakierowane. Poza tym zapytaj, czy sprzedający zgadza się na wizytę w warsztacie lub serwisie samochodowym w celu sprawdzania podstawowych podzespołów pojazdu. O co warto tutaj jeszcze zapytać? Z pewnością o dotychczasowe kolizje, wypadki, czy stłuczki, kiedy wymiany był rozrząd, olej i filtry, świece, czy też pasek klinowy. Poza tym dobrze jest zadać pytanie wprost dotyczące przyczyn sprzedaży i tego, co ewentualnie czeka kupującego w najbliższej przyszłości (lepiej wiedzieć, że układ hamulcowy niedomaga i trzeba będzie się tym zając w najbliższej przyszłości, niż mieć nieprzyjemną niespodziankę w tym zakresie).

Czy pojazd był garażowany?

Pamiętaj, że miejsce, gdzie pojazd był stawiany ma wpływ na stan jego karoserii.

Czy na aucie ciążą jakieś zastawy i czy możemy pojechać na policję?

W ten sposób sprawdzisz legalność samochodu i to, czy nie ciążą na nim jakieś zobowiązania wobec osób trzecich.

Ile sprzedający jest w stanie opuścić na cenie i jaka będzie forma rozliczenia?

Zawsze warto się targować. Może akurat Ci się poszczęści. W tym wypadku bądź jednak czujny. Zbyt szybkie i łatwe przystanie na niższą cenę może oznaczać, że sprzedający chce się pozbyć pojazdu, bo ma on np. ukryte wady.

10.jpg