A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Jak dbać o szyberdach na zimę?

Szyberdach to element samochodu, któremu należy się odpowiednia opieka, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Mimo że klimatyzacja wyparła jego pierwotną funkcję, jaką było chłodzenie samochodu, to szyberdach wciąż cieszy się dużą popularnością wśród posiadaczy aut. Dzięki lekkiemu uchyleniu okna dachowego naturalny wiatr we włosach daje większą przyjemność podczas wiosennych przejażdżek, niż mroźna klimatyzacja. Jazda przy otwartych oknach bocznych jest niekomfortowa - powietrze uderza w twarze pasażerów i podnosi poziom hałasu. Odsłonięty szyberdach wpuszcza również dużo światła słonecznego do auta i odsłania piękne widoki na niebo, co jest dużą zaletą takiego rozwiązania.

Zabezpiecz okno dachowe na zimę

Chcąc utrzymać szyberdach w perfekcyjnym stanie przez cały rok, trzeba odpowiednio zabezpieczyć go na zimę. Na szczególną uwagę zasługują szyberdachy znajdujące się w starych, używanych autach, które mogły zostać niepoprawnie zamontowane. Szyberdach wówczas może przeciekać i przepuszczając wodę do wnętrza samochodu. Czasami jest to wina zużytej uszczelki, którą można łatwo wymienić. Problem ten koniecznie załatw przed rozpoczęciem sezonu zimowego!

Sprawdzaj regularnie uszczelki i odpływy

Przy okazji sprawdź stan odpływów, którymi woda z szyberdachu przedostaje się do bocznych słupków. Tak banalna sprawa, jak zapchanie odpływu liśćmi może przysporzyć wielu kłopotów, dlatego warto raz do roku zająć się ich przeczyszczeniem. Aby zapobiec powstawaniu miejscowej korozji dachu, zwróć uwagę na to, czy Twój szyberdach wciąż jest poprawnie założony. Po latach użytkowania blacha może zacząć ocierać o dach, powodując wytarcie lakieru. Z kolei szyberdach sterowany elektrycznie polega na sprawnie działającym silniku. Jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości w jego pracy, to zgłoś się do specjalisty - być może będziesz musiał wymienić silnik.

szyberdach.jpg