A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - co musimy wozić?

Osoby poruszające się samochodem po Polsce muszą przestrzegać przepisów drogowych i mieć na uwadze bezpieczeństwo - swoje i innych kierowców. Między innymi dlatego Minister Infrastruktury wprowadził obowiązujące wszystkich kierowców rozporządzenie dotyczące wyposażenia samochodów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, które przybory powinny znaleźć się w Twoim aucie, aby uniknąć mandatu i pozytywnie przejść przegląd.

Gaśnica i trójkąt

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to przedmioty, które są obowiązkowym wyposażeniem każdego polskiego samochodu. Jeżeli chodzi o gaśnicę, to po pierwsze musi się znajdować w miejscu łatwo dostępnym. Jeżeli policjant stwierdzi, że kierowca nie spełnia tych wymagań, to mimo posiadania gaśnicy, może wystawić mu mandat. Ponadto prawidłowa gaśnica musi mieć co najmniej 1 kg. Co ciekawe, kierowca nie dostanie mandatu, gdy będzie posiadać “przeterminowaną” gaśnicę. Mimo wszystko nie warto ryzykować i zawsze mieć pod ręką gaśnice, która faktycznie ugasi pożar.

Z kolei trójkąt ostrzegawczy jest niezbędnym elementem w razie wypadku lub awarii samochodu. Kierowca jest zobowiązany, aby ustawić trójkąt w odległości 30-50 m za samochodem poza obszarem zabudowanym i 100 m na autostradzie i drodze ekspresowej. Jeżeli tego nie zrobi, to może liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł.

Apteczka - obowiązkowa, czy nie?

Wedle prawa apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu na terenie Polski. Z kolei wyjeżdżając za granicę musimy ją mieć w samochodzie, dlatego kierowcy, którzy często podróżują autem na trasach międzynarodowych powinni się w nią zaopatrzyć. Nigdy nie wiadomo, co może przydarzyć się w drodze, dlatego nawet ze względów praktycznych warto mieć apteczkę w bagażniku.

Opcjonalne, ale przydatne akcesoria

Nie zaszkodzi mieć w samochodzie zapasowego koła z podnośnikiem i kluczem. “Na wszelki wypadek” polecamy również wyposażyć samochód w linkę holowniczą, kamizelkę odblaskową, zestaw narzędzi, czy zapasowe żarówki. W razie niewielkiej awarii poradzisz sobie sam, a także będziesz mógł udzielić pomocy innym kierowcom.

obowiazkowe wyposazenie samochodu.jpg