A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

KEY LESS GO, HANDS FREE system - zalety i wady

Przekładanie wygody nad bezpieczeństwo jest niezwykle powszechne w dzisiejszym świecie. Przez to udostępniamy złodziejom coraz to większe możliwości. Narażamy dom w czasie wyjścia do sklepu, ponieważ opuszczamy mieszkanie “tylko na chwilę”, korzystamy z automatycznie zamykanych bram i decydujemy się na systemy typu KEY LESS GO i HANDS FREE w swoich samochodach.

Jak działa system Key Less Go?

Pojazd posiada zainstalowany sensor, który wysyła indywidualny sygnał do kluczyka znajdującego się w odległości do 1,5 metra i oczekuje na jego powrót. Jeśli wyśle on informację, że jest on w odpowiedniej odległości, wystarczy nacisnąć na klamkę, by otworzyły się wszystkie zamki w aucie i silnik był gotowy do odpalenia.

W jakich modelach znajduje się system Key Less Go lub Hand Free?

Niemal wszyscy producenci posiadają obecnie w swojej ofercie pojazdy, które nie wymagają zastosowania kluczyka w celu otworzenia drzwi i włączenia silnika. Początkowo tego typu systemy wykorzystywane były przez czołowych producentów takich jak Mercedes, Audi, BMW, Hyundai, czy Renault. Jednak od kilku lat są stosowane niemal w każdym nowym aucie, które posiada rozbudowane wyposażenie.

Zalety bezkluczykowych systemów

Bardzo łatwo można przyzwyczaić się do komfortu i wygody, zwłaszcza podczas codziennych czynności, które nie zawsze należą do przyjemnych. Kto z nas nie znalazł się chociaż raz w sytuacji, gdy wracał z wieloma siatkami zakupów i musiał dodatkowo szukać kluczyków w kieszeniach lub torebce? Tego typu wspomnienia nigdy nie należą do najprzyjemniejszych. Dużo łatwiej jest po prostu podejść do samochodu i jednym palcem pociągnąć za klamkę, otwierając tym samym drzwi. Jest to również niezwykle wygodne rozwiązanie, jeśli po prostu spieszymy się gdzieś i każda sekunda jest dla nas ważna. Key Less Go zapewni zamknięcie naszego pojazdu, a my nie będziemy stresować się myślą o zamknięciu samochodu.

Zima również bywa problematycznym okresem dla kierowców, zwłaszcza jeśli muszą oni ściągać rękawiczki, by w wygodny sposób odpalić silnik za pomocą klasycznego kluczyka. W przypadku wykorzystania bezkluczykowego zestawu, wystarczy nacisnąć przycisk i możemy ruszać w drogę!

Rzeczywiste bezpieczeństwo

Profesjonalne badania przy konsultacji ze specjalistami od bezpieczeństwa wielokrotnie wykazały, że zabezpieczenia KEY LESS GO i HANDS FREE można złamać przy użyciu niedrogiego sprzętu. Kosztuje on w granicach od 300 do 5000 złotych, w zależności od stopnia zaawansowania, gdyż wiadomo, że nowsze modele takich marek jak Audi, Mercedes, czy BMW, będą posiadać wydajniejsze środki zabezpieczające.

Jak zagrożenie wygląda w praktyce?

Złodziej obserwuje swoją ofiarę, a gdy ta zatrzyma się na parkingu, prawdopodobnie uruchomi system zagłuszający sygnał kluczyka. Osoba pokrzywdzona opuści swój pojazd, przyzwyczajona do systemu Key Less Go, nawet nie zwróci nawet uwagi, że samochód nie zareagował. Złodziej może podejść wtedy do samochodu, otworzyć jego drzwi bez rzucania na siebie cienia podejrzeń i odpalić silnik.

Z jednej strony można powiedzieć, że ten system to ułatwienie pracy złodziejom, gdyż nie rzucają się w ten sposób w oczy nikomu, przechodnie i ochrona prawdopodobnie nic nie zauważą, a jeśli właściciel auta będzie ponad dwie godziny na zakupach, to pojazd może znajdować się już w dalekiej odległości. Z drugiej zaś strony, czołowi producenci pojazdów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą zrobić wszystko, by właściciele samochodów czuli się bezpiecznie.

Wygoda kontra niebezpieczeństwo łatwej kradzieży auta

Przy wyborze tego systemu należy pamiętać o tym, że jest to nowoczesna technologia, podnosząca komfort użytkowania samochodu, więc z roku na rok jest stale udoskonalana przez producentów samochodów. W tym tempie rozwoju technologii, możemy spodziewać się, że za kilka lat, Key Less Go i Hand Free, będą systemami w pełni bezpiecznymi. Nie należy obawiać się takich zmian, wystarczy tylko odpowiedzialne korzystanie z tej możliwości, a nie będzie trzeba obawiać się zagrożenia.

keyless.jpg