A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Dodatkowych kosztów, którymi niewątpliwie jest również ubezpieczenie samochodu, żaden kierowca nie lubi. Większość osób stara się więc wykupić jak najmniejsze i jedynie podstawowe świadczenie, choć przy likwidacji szkody, oczekują oni najwyższej kwoty zwrotu. Warto więc przy tym przeanalizować wszystkie możliwe oferty towarzystw ubezpieczeniowych i dowiedzieć się, od czego zależy ich proponowana stawka. Wartość ubezpieczenia samochodu uzależniona jest bowiem od wielu czynników.

Od czego zależy cena OC?

OC jest podstawowym i jedynym wymaganym rodzajem ubezpieczenia, które jest honorowane w większości krajów, z wyłączeniem terenów Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi.

Największe zniżki dla kierowców w wieku 30-50 lat

Wysokość opłat OC uzależniona jest od wieku i doświadczenia kierowcy, co jest związane z wielkością zgromadzonych zniżek, m.in. za bezwypadkową jazdę. Niektóre firmy za każdy rok bezpiecznej jazdy dają 10% zniżki, choć zdarzają się promocje, w których można uzyskać niemal o 60% mniejszą opłatę. Same szkody też są różnie rozliczane. Najważniejsze są te, popełnione 5-6 lat przed wyceną OC. Na największe zniżki w ubezpieczeniu samochodu mogą liczyć osoby 30-50 letnie. Po 50 roku życia kierowcy, OC jego samochodu jest zdecydowanie wyżej wyceniane.

W mniejszym mieście zapłacisz mniej

Przy wycenie brane jest również pod uwagę miejsce zarejestrowania pojazdu oraz statystyki wypadków miejscowych czy policyjne zestawienia ilości skradzionych na danym terenie aut. Więcej za OC zapłacą kierowcy z większych i ruchliwszych miast, bowiem istnieje tu zwielokrotnione ryzyko kolizji.

Tańsze OC garażowanych taksówek

Za bezpieczniejsze uważane są auta na stałe garażowane oraz pojazdy, które jeżdżą po krajowych drogach. Mniej za OC zapłacą też osoby używające samochodów w celach zarobkowych. Tańsze OC uzyskają więc taksówkarze, choć przedstawiciele handlowi nie mogę liczyć na duże zniżki, na auta firmowe.

BMW ma droższe OC

Czynnikiem różnicującym jest też marka, model samochodu, pojemność silnika, a nawet kolor nadwozia. Zdecydowanie więcej zapłaci się za BMW uchodzące za samochód popisujących się młodych kierowców niż za auto rodzinne.

Wszystkie informacje o aucie są istotne!

Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują jeszcze bardziej skomplikowane wyliczenia, gdzie pod uwagę brany jest chociażby kolor samochodu. Ponadto drożej wyceniane są ubezpieczenia samochodów singli niż bezpieczniej jeżdżących rodzin z dziećmi.

Jakie rodzaje ubezpieczeń można jeszcze wykupić?

OC nie jest jedynym rodzajem ubezpieczenia samochodowego, które można zawrzeć. Wśród najpopularniejszych jest NNW, czyli ubezpieczenie od utraty zdrowia lub uszkodzenia ciała w wyniku użytkowania pojazdu oraz śmierci poniesionej wskutek wypadku.

Często wykupowane jest Assistance, które pozwala na sfinansowanie naprawy auta. Tutaj idealnym rozwiązaniem jest wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia wakacyjnego.

Popularnym ubezpieczeniem jest AC, czyli ubezpieczenie od zniszczenia samochodu w wypadku oraz w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, gradobicie itd. AC obejmuje też odszkodowanie za kradzież auta. Nie trzeba wykupować całego OC. Dla osób ubezpieczających samochód przed wybraną opcją dostępną w pełnym pakiecie AC istnieje wersja AC mini, znacznie ekonomiczniejsza, ale obciążona ryzykiem nietrafienia w przyszłą potrzebę zwrotu.

Ile więc kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Wielkość ubezpieczenia samochodu zależy od wszystkich, wyżej opisanych elementów. Warto skalkulować sobie wszystkie możliwości, choćby zapoznając się z dokumentem OWU, który wyszczególnia zakres oceny ryzyka ubezpieczeniowego i wybrać najodpowiedniejszy wariant. Do wyceny opłat za pojazd liczy się absolutnie wszystko. Przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej warto przygotować jak najwięcej informacji o samochodzie i sposobie jego eksploatacji.

bialy volkswagen transporter.jpg