A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Kontrolki w samochodzie - co oznaczają?

Kontrolki nie są wesołymi światełkami na desce rozdzielczej samochodu. Spełniają istotną funkcję informacyjną! Dla wprawnego kierowcy wystarczy szybki rzut oka, aby dowiedzieć się, co dzieje się z jego samochodem i oszacować, jak daleko z daną awarią dojedzie. Wiele osób potrafi jednak albo zbagatelizować nawet poważny problem, albo wpaść w panikę przy błahostce.

Co zatem oznaczają poszczególne kontrolki i których powinniśmy się naprawdę bać?

Kolor piktogramów jest ważną wskazówką!

Na kokpicie deski rozdzielczej każdego samochodu jest kilkanaście głównych kontrolek. Zerkając na nie, możemy wykonać wstępną analizę problemu, który wystąpił. Jeśli zapali nam się czerwona kontrolka, nie można jej bagatelizować. Zazwyczaj oznacza poważną awarię, z którą jak najszybciej trzeba zgłosić się do mechanika. Światło pomarańczowe ostrzega i daje czas na reakcję, która ochroni samochód przed poważną usterką. Światła zielone, żółte i niebieskie podświetlają kontrolki informacyjne mówiące np. o zapiętych pasach.

Jeśli widzisz czerwone kontrolki, zatrzymaj się!

Czerwona lampka zmusza kierowcę do natychmiastowego zatrzymania się i sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Zazwyczaj wyklucza ona kontynuowanie jazdy i wymaga dostarczenia samochodu do najbliższego serwisu. Nie raz, przy zauważeniu czerwonej kontrolki, w niektórych przypadkach wystarczy szybka reakcja. Uzupełnienie poziomu oleju silnikowego, zapięcie pasów, zamknięcie drzwi, odbezpieczenie hamulca ręcznego, uzupełnienie płynu chłodniczego czy naładowanie akumulatora, skutecznie rozwiążą problem.

Na kokpicie samochodowym mogą jednak pojawić się lampki ostrzegawcze, które wymagają szybkiej naprawy podświetlonego układu. To kontrolki: układu elektroniki samochodu, awarii układu wspomagania kierownicy, problemów z układem hamulcowym, awarii ABS czy niebezpiecznego poziomu zużycia klocków samochodowych. Na czerwono zaświecą się również lampki systemu poduszek powietrznych czy sygnalizator ogólny, który praktycznie może oznaczać każdą z przytoczonych awarii.

Kolor pomarańczowy kontrolek samochodowych ostrzega!

Pomarańczowe kontrolki sygnalizują niewielkie problemy oraz takie, z którymi można kontynuować jazdę. Wówczas, mimo wszystko, najlepiej udać się do serwisu, lub samodzielnie zapobiec pogłębiającemu się problemowi.

Pomarańczowe kontrolki zmuszające do odwiedzenia serwisu to lampki informujące o awariach: świateł zewnętrznych, ESP, skrzyni biegów, systemu wtrysku. Jeśli zaświeci nam się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, rezerwy paliwa, wyłączonych poduszek powietrznych, źle zamkniętego wlewu paliwa, wyłączonego ogrzewania szyby tylnej lub przedniej czy awarii świec żarowych silnika, z łatwością poradzimy sobie z nimi sami.

Kontrolki zielone informują o funkcjach

To lampki określające funkcje, które samochód posiada. Dzięki nim kierowca wie, że ma włączone światła, kierunkowskaz, tempomat, poduszki powietrzne, wspomaganie parkowania czy asystenta wjazdu na wzniesienie.

W tej grupie kontrolek w samochodach są też np. niebieskie podświetlenia świateł długich-drogowych czy włączonych świateł pozycyjnych, czy przeciwmgielnych.

Jak sprawdzić działanie lampek kontrolnych?

Kontrolki w samochodzie oczywiście muszę działać sprawnie. W innym wypadku o awarii któregoś z systemu auta dowiemy się zdecydowanie za późno.

Dlatego warto przed każdą jazdą zaciągnąć dźwignię hamulca postojowego, przekręcić kluczyk, nie odpalając od razu silnika, a jedynie włączając zapłon i sprawdzić, czy kontrolki zostały podświetlone, a następnie wyłączyły się po ok. 5 s. Jeśli któraś kontrolka samochodowa nie zapaliła się, oznacza to, że jest ona uszkodzona. Jeśli zaś któraś nie zgasła, najpewniej nasze auto ma awarię.

Kontrolki alternatywą dla skanera diagnostycznego

Skaner pomaga przy pełnej diagnostyce samochodu i wykrywa nieprawidłowości lub awarie auta. Tę samą funkcję mają kontrolki samochodowe. Ich rola jest niezastąpiona, więc warto poświęcić im uwagę.

counter-1699522_1920.jpg