42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Uszkodzenie szyby w samochodzie – naprawa czy wymiana ?

Uszkodzenie szyby to całkiem powszechny problem i, jak się okazuje, przytrafia się sporej grupie kierowców. Jednak, jak wskazują statystyki, większość z nas bagatelizuje problem i jeździ z szybami wymagającymi naprawy lub wymiany. Taka praktyka to natomiast spore ryzyko – ograniczenie widoczności podczas jazdy i wysoki mandat.

Jakie uszkodzenia możemy naprawić?

Jeśli przednia szyba naszego samochodu jest jedynie zarysowana, tego typu uszkodzenia można z powodzeniem naprawić w serwisie specjalizującym się w tego rodzaju usługach. Warunek? Średnica uszkodzenia nie może przekraczać 22 mm i znajdować się poniżej 10 mm od krawędzi.

Wiele osób uważa, że rysy, powstałe np. po zimowym usuwaniu lodu z szyby samochodu, można z powodzeniem zeszlifować. Fachowcy jednak odradzają tego typu rozwiązanie. Dlaczego? Otóż szlifowanie to nic innego, jak usunięcie wierzchniej części materiału. Konsekwencją takiego działania jest zmiana grubości szyby w miejscu szlifowania. To natomiast wywołuje zniekształcenia w polu widzenia oraz tzw. refleksy, szczególnie niebezpieczne podczas jazdy nocą lub w pełnym słońcu. Zeszlifowana szyba może także wyróżniać się mniejszą odpornością na wstrząsy i uderzenia. W przypadku dojścia do kolizji, szyba może zatem bardzo szybko i łatwo rozpaść się w drobne kawałki. Jeśli zatem mamy w samochodzie przerysowaną szybę, najlepiej będzie udać się z takim uszkodzeniem do specjalistów.

O czym pamiętać decydując się na naprawę szyby?

Naprawa uszkodzonej szyby będzie bardziej efektywna, jeśli zgłosimy się do odpowiedniego serwisu niezwłocznie po wystąpieniu uszkodzenia. Zwłoka gra tutaj zdecydowanie na naszą niekorzyść. Poza tym, jeśli pęknięcia lub zarysowania znajdują się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, uszkodzona szyba nie zakwalifikuje się do naprawy.

Naprawiana szyba zazwyczaj na początku procesu poddana zostaje oczyszczeniu i usuwana jest z jej powierzchni wilgoć. W następnej kolejności istniejące uszkodzenia wypełnia się specjalistyczną żywicą, która po etapie utwardzenia promieniami ultrafioletowymi poddana zostaje odpowiedniemu wypolerowaniu. Przeciętny czas naprawy uszkodzenia wynosi około 20 – 30 minut, natomiast podstawowy koszt naprawy to wydatek rzędu 150 zł.

Kiedy wymienić szybę?

Najczęstszym uszkodzeniem kwalifikującym szybę samochodową do wymiany jest jej rozwarstwienie. Szyba w momencie utraty spójności pomiędzy swoimi poszczególnymi warstwami, staje się mniej odporna na pęknięcia, obniża sztywność konstrukcyjną nadwozia, a także ogranicza widoczność podczas prowadzenia pojazdu. Tak uszkodzoną szybę należy niezwłocznie wymienić, zanim jeszcze zacznie pękać.

O czym pamiętać przy wymianie szyby?

Wymiana szyb samochodowych wymaga specjalistycznych umiejętności i nawet jeśli w tym wypadku decydujemy się na usługi zwykłego warsztatu, z pewnością do czynności wymiany wezwani zostaną odpowiedni fachowcy. Jaki z tego wniosek? Na pewno nie powinniśmy samodzielnie zabierać się za tego rodzaju naprawy! Poza tym pamiętajmy, że dobrze wykonana wymiana przedniej szyby to zadanie wymagające czasu i jeśli nowa szyba ma nam długo służyć i nie chcemy mieć problemów ani z szybą ani z korozja wokół niej, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

szyba1.jpg
szyba2.jpg
szyba3.jpg
szyba4.jpg
szyba5.jpg
szyba6.jpg
szyba7.jpg
szyba8.jpg