A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Sprawdź hamulce, zanim będzie za późno. Oto podstawowe objawy niesprawności układu hamulcowego

Dane statystyczne dotyczące wypadków wskazują, że niesprawny układ hamulcowy stanowi przyczynę niemal 14 proc. wypadków, wśród wszystkich zdarzeń drogowych wywołanych niesprawnością techniczną pojazdów. Niestety większość kierowców bagatelizuje konieczność regularnego przeglądu systemu hamowania w pojazdach, często ignorując także pierwsze symptomy nieprawidłowego działania hamulców. Chcąc zachować bezpieczeństwo na drodze, warto dokładniej przyjrzeć się układowi hamulcowemu w naszym aucie.

Przednie hamulce odpowiadają za 70 proc. hamowania

Można sobie zatem łatwo wyobrazić, co wydarzy się w sytuacji, gdy nie będą one w pełni sprawne. Nigdy nie wiemy dokładnie, co nas spotka na drodze. Kontrola układu hamulcowego ma szczególne znaczenie między innymi przed dłuższą jazdą, np. podczas wyjazdu na ferie lub letnie wakacje. Ten element jest standardowo sprawdzany podczas kontroli autokarów wycieczkowych przewożących dzieci. Funkcjonariusze Inspektoratu Transportu Drogowego wyraźnie podkreślają, że tego typu kontrole zasadniczo przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Dlaczego zatem my nie pamiętamy o przeglądzie układu hamulcowego przed dłuższą trasą?

Układ hamulcowy – to nas może zaniepokoić

Podstawowym sygnałem niesprawności układu hamulcowego będzie z pewnością włączenie się odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej w naszym aucie. To, co oznaczać będzie świecący element kontrolny, zależy od modelu samochodu, jaki posiadamy. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Włączona kontrolka sygnalizować może bowiem konieczność uzupełnienia poziomu płynu hamulcowego, pojawienie się nieszczelności w układzie hamulcowym bądź też potrzebę wymiany któregoś z elementów układu, np. klocków hamulcowych. Co powinno nas zaniepokoić i zmusić do ewentualnej wizyty w warsztacie samochodowym? Podstawowe objawy niesprawności układu hamulcowego to przede wszystkim:

  1. Dziwne, metaliczne dźwięki, wyraźnie słyszalne podczas hamowania pojazdu.
  2. Drżenia i wibracje samochodu i pedału hamulca podczas hamowania.
  3. Piski, zgrzyty pojawiające się w momencie korzystania z układu hamulcowego samochodu.
  4. Dłuższa niż dotychczas droga hamowania pojazdu.
  5. „Ściąganie” samochodu w jedną stronę podczas manewru hamowania.
  6. Zaburzenia w oporze pedału hamulca. Może być on mniejszy niż dotychczas, większy, a także może zaniknąć. W takiej sytuacji nie będziemy czuć pod nogą żadnego oporu w chwili hamowania.
  7. Dym wydobywający się z kół podczas hamowania.
  8. Nagrzewanie się hamulców.
  9. Konieczność częstego dolewania płynu hamulcowego.
  10. Sygnały świadczące o „uciekaniu” płynu hamulcowego, np. ślady płynu na kołach.

Co, jeśli zauważyliśmy w naszym aucie przynajmniej jeden z opisanych objawów?

Przede wszystkim nie należy ingerować w układ hamulcowy na własną rękę. Nawet jeśli usterka wydaje się nam błaha i łatwa do usunięcia, warto tego typu awarie konsultować z doświadczonym mechanikiem samochodowym. Niesprawny układ hamulcowy to miedzy innymi niebezpieczeństwo utraty przez pojazd przyczepności, możliwość wystąpienia niekontrolowanej zmiany kierunku jazdy, znaczne wydłużenie czasu hamowania, a także osłabienie działania systemów ABS/ESP.

Układ hamulcowy to jeden z ważniejszych układów, jakie występują w samochodzie. Z pewnością także jeden z kluczowych, którego sprawność ma zasadniczy wpływ na poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. Warto zatem zadbać o właściwy przegląd układu i kontrolę wszystkich jego elementów. A w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, wybierzmy się do dobrego warsztatu samochodowego. 

opony zimowe.jpg