42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Czym jest auto detailing i kto powinien się na niego zdecydować ?

Auto detailing krok po kroku

Usługa auto detailingu z jednej strony utożsamiana jest z dokładnym wysprzątaniem samochodu, praniem tapicerki i ekstra „polerką” lakieru, z drugiej strony często zostaje zestawiona z pojęciem samochodowego SPA. Zdecydowanie właściwszą okazuje się druga wersja definicji, to jednak wciąż nieprecyzyjne określenie, nie oddające sedna usługi.

Auto detailing to precyzyjny i wydłużony w czasie (trwający nawet do 4 dni) proces doprowadzania samochodu, a także niemal każdego innego pojazdu, w tym samolotu, motocykla, łodzi, czy quada, do stanu jak najbliższego fabrycznemu. Zatem usługa nie sprowadza się jedynie do kwestii gruntownego sprzątania. To działanie, którego efektem jest samochód, jak nowy. Cóż, kto z nas nie chciałby, aby jego samochód wyglądał, jakby właśnie opuścił ściany hali fabrycznej? 

Od czego zaczynamy?

Usługa auto detailingu z reguły rozpoczyna się drobiazgowymi oględzinami samochodu. Następnie wszystkie proponowane zadania konsultowane są przez wykonujących usługę z klientem. Po zaakceptowaniu zakresu prac autodetailingowych, rozpoczyna się właściwy proces autodetailingowy.

1.Mycie.

Na tym etapie możemy spodziewać się dokładnego mycia naszego pojazdu, po uprzednim demontażu elementów, które nie powinny ulec zamoczeniu. Do mycia używa się zazwyczaj specjalnej rękawicy oraz myjki ciśnieniowej. Podczas tego etapu usunięte zostają z powierzchni lakieru wszelkie naloty, owady, smoła, lotna rdza, osad z klocków hamulcowych, żywica i guma. Myciu i czyszczeniu podlega cały pojazd, w tym felgi, ościeża drzwi, komora wlewu paliwa, komora silnika, listwy, końcówki układu wydechowego, czy też wnęki kół wraz z elementami zawieszenia i hamulców.

2.Usuwanie brudu niewidzialnego dla oka.

W tym celu wiele firm autodetailingowych wykorzystuje specjalną glinkę, za pomocą której możliwe jest wyciągnięcie brudu z porów lakieru oraz usunięcie z jego powierzchni ewentualnego nalotu, pozostałego mimo dokładnego mycia. W ten sposób uzyskiwana jest szklista gładkość lakieru, niezbędna w realizacji kolejnego etapu usługi.

3.Korekta i zabezpieczenie lakieru.

Ten etap obejmuje: zmierzenie grubości powłoki, ewentualne uzupełnienia odprysków i ubytków w lakierze, zastosowanie past ściernych i wygładzających lakier, polerowanie karoserii. Warto tutaj zaznaczyć, że ten etap usługi bywa szczególnie czasochłonny, bo może być wielokrotnie powtarzany, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Do zabezpieczenia lakieru można wykorzystać jeden z szerokiej gamy specjalistycznych produktów: wosków syntetycznych, produktów ceramicznych, czy też produktów powstałych na bazie naturalnych składników, takich jak propolis. Wybór należy do klienta.

4.Zabezpieczenie pozostałych, zewnętrznych elementów pojazdu.

Zabezpieczeniu i korekcie można poddać również inne elementy naszego samochodu, tj. reflektory, lampy, czy listwy.

5.Czyszczenie wnętrza.

Ten etap auto detailingu obejmuje natomiast dokładne odkurzanie i czyszczenie wnętrza pojazdu. Uwadze specjalistów nie umkną żadne elementy wyposażenia naszego samochodu, tj. kratki wlotu powietrza, schowki, mocowania foteli i pasów, uchwyty, lusterka, osłony przeciwsłoneczne, progi wewnętrzne, czy też elementy łączenia foteli. Wszystkie elementy ruchome wyposażenia czyszczone są zawsze we wszystkich zakresach regulacji.

Zabezpieczenie powierzchni wnętrza samochodu następuje przy użyciu specjalistycznych produktów. Profesjonalne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na zabezpieczenia materiałów przed promieniowaniem UV. Wartością dodaną jest tutaj wyjątkowy efekt wizualny zabezpieczonej powierzchni – matowy, satynowy lub błyszczący.

Auto detailing dla każdego samochodu?

Usługa auto detailingu przeprowadzona na samochodach używanych pozwala na korektę powłoki lakierniczej i doprowadzenie pojazdu do stanu zbliżonego do fabrycznego. Co jednak z nowymi pojazdami? Samochód prosto z salonu może posiadać pewne mikro zarysowania transportowe i w tym wypadku usługa auto detailingu jest jak najbardziej uzasadniona. Zabezpieczenie lakieru powłoką sealantu i wosku zapobiega z kolei ewentualnym uszkodzeniom lakieru w przyszłości.

Warto zastanowić się nad opisaną usługą w kontekście posiadanego samochodu. Konkurencja na rynku auto detailingowym jest obietnicą rozsądnej ceny. Korzyści z usługi podobno oszałamiają.

detailing.JPG