42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Przygotowujemy samochód do dłuższej trasy

To głównie latem wybieramy się w dłuższe trasy naszym samochodem. Sprzyja temu sezon urlopowy i ciepła, zachęcająca do podróżowania pogoda. Jednak, aby nic nie zmąciło nam przyjemności z wypoczynku i samej podróży, warto dobrze przygotować się do drogi. Dłuższa jazda może bowiem być dla naszego auta prawdziwym wyzwaniem. Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Na co zwrócić uwagę, aby oszczędzić sobie przykrych sytuacji związanych z awarią samochodu na trasie? Sprawdzamy.

Przegląd samochodu możemy zrobić samodzielnie lub zlecić go do wykonania w warsztacie

Podstawowy przegląd samochodu możemy wykonać przed trasą samodzielnie. Takie rozwiązanie jest jednak dobrym pomysłem, jeśli mamy w tym zakresie odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Jeśli należymy do grupy motoryzacyjnych laików, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca.

Przegląd w warsztacie może mieć zakres zbliżony do tego, jaki okresowo wykonywany jest w ramach corocznego badania technicznego. Możemy też poszerzyć jego zakres i nieco dokładniej skontrolować poszczególne podzespoły pojazdu. Ważne jednak, aby przegląd wykonany został na tyle wcześnie, by możliwe było poprawienie tego, co w naszym aucie nie pracuje tak, jak należy. Na co warto zwrócić szczególna uwagę przed wyjazdem w dłuższą trasę?

Układ chłodzenia

Letnie upały i stanie w korku na autostradzie mogą sprawić, że niesprawny układ chłodzenia da o sobie znać. Warto zatem sprawdzić stan wszystkich przewodów układu oraz pracę wentylatora chłodniczego.

Akumulator

W przypadku akumulatora sprawdźmy przede wszystkim poziom elektrolitu. W razie takiej konieczności powinniśmy uzupełnić jego braki. Poza tym dobrze będzie sprawdzić tutaj także mocowanie skręcanych połączeń elektrycznych.

Układ hamulcowy

W przypadku układu hamulcowego sprawdź, czy po zwolnieniu pedału hamulca i dźwigni hamulca ręcznego, każde z kół swobodnie się obraca, ewentualnie toczy, gdy jesteś na wzniesieniu.

Opony

Nie tylko w dłuższej trasie, ale także na co dzień opony w naszym samochodzie powinny być po prostu w jak najlepszym stanie, zatem bieżnik opon powinien być równomiernie zużyty, a jego wysokość powinna wynosić co najmniej 3 mm. Sprawdź przed trasą, czy opony nie noszą śladów jakiś mechanicznych uszkodzeń, zadbaj również o odpowiednie wyważenie kół oraz ciśnienie w oponach.

Światła

Kierunkowskazy, światła STOP-u, przeciwmgłowe, cofania oraz oczywiście główne reflektory – sprawdź ich działanie i ustawienie.

Wyposażenie samochodu

Podczas dłuższej trasy nie ma miejsca ani czasu na improwizacje. Dlatego zanim wyjedziesz, sprawdź w jakim stanie jest koło zapasowe, czy apteczka jest kompletna i zdatna do użytku, sprawdź gaśnicę oraz poziom płynów eksploatacyjnych, zaopatrz się także (jeśli dotąd tego nie zrobiłeś) w rękawice, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, zestaw najważniejszych kluczy, zapasowe żarówki, bezpieczniki, pasek klinowy.

trasa.jpg