42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Jak sprawdzić ilość punktów karnych online?

Jak sprawdzić ilość punktów karnych online?

Z pewnością wszystkich kierowców ucieszy fakt, że ilość punktów karnych można już sprawdzić w internecie. Warto kontrolować tę liczbę ze względu na to, że uzbieranie 24 punktów karnych w przeciągu roku oznacza utratę prawa jazdy. Zanim jednak uruchomiono taką usługę online, jedynym miejscem na sprawdzenie ilości punktów karnych był komisariat policji. Obecnie jedynym oficjalnym miejscem, gdzie sprawdzisz ilość swoich punktów karnych, jest strona internetowa www.obywatel.gov.pl. W zakładce “Kierowcy i pojazdy” bez trudu zweryfikujesz ilość punktów karnych za pomocą systemu CEPiK2.0.

Czego potrzebujesz?

Warunkiem do sprawdzenia liczby punktów karnych jest posiadanie “profilu zaufanego”. Służy on do tego, aby załatwiać sprawy urzędowe przez internet, a więc stanowi Twój wirtualny podpis. Profil zaufany przydaje się nie tylko do sprawdzenia punktów karnych, ale również do szybkiego wysyłania dokumentacji urzędowej, dlatego warto go mieć. Możesz go wyrobić na trzy sposoby:

Sprawdź punkty - krok po kroku

Jeżeli masz już swój osobisty profil zaufany, to możesz spokojnie zalogować się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji i sprawdzić swoje punkty.

  1. Wejdź na stronę www i kliknij w przycisk “Sprawdź swoje punkty karne”.
  2. Zaloguj się na swoje konto używając profilu zaufanego.
  3. Liczba punktów karnych wyświetli się od razu na ekranie.

Pamiętaj, że wydruk internetowy ze strony obywatel.gov.pl nie jest dokumentem urzędowym. Jeżeli potrzebujesz oficjalnego zaświadczenia dotyczącego Twoich punktów karnych, to uzyskasz je na komisariacie policji.

Kierowco, strzeż się mandatów!

Jeżeli nie chcesz stracić prawa jazdy z powodu wykroczeń drogowych, musisz jeździć ostrożnie i zgodnie z przepisami. Wedle statystyk najwięcej punktów karnych zdobywają kierowcy przez przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy. Przykładowo jazda pod wpływem alkoholu to 10 punktów karnych, a niestosowanie się do sygnałów świetlnych - 8 punktów. Wystarczą trzy wysoko punktowane wykroczenia w ciągu roku, by stracić prawo jazdy.

jak_sprawdzic_ilosc_punktow_karnych_online.jpg