A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Diesel czy benzyna - co wybrać?

Kupując nowy lub używany samochód stoimy przed wyborem silnika. Benzyna, LPG i Diesel mają swoich zagorzałych zwolenników. Ten wpis przygotowaliśmy dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, który rodzaj napędu samochodowego będzie dla nich najbardziej odpowiedni.

Co się opłaca?

Mogłoby się wydawać, że auta wyposażone w silnik na benzynę są tańsze, dlatego są chętniej wybierane przez kierowców. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, które tak naprawdę przesądzają o opłacalności danego samochodu. Wybór Diesla oznacza mniejsze spalanie, nawet do 25% w porównaniu z benzyną. Pozostawia to prosty wniosek - wybierając silnik Diesla, można zaoszczędzić więcej pieniędzy i przejechać więcej kilometrów na jednym tankowaniu. Z kolei w przypadku usterki łatwiej naprawisz silnik benzynowy, którego reperowanie jest po prostu tańsze.

Wady i zalety

Obydwa rozwiązania mają swoje “za” i “przeciw”. Utarło się przekonanie, że Diesel przeznaczony jest dla osób, które na co dzień pokonują duże odległości, często wyjeżdżają w trasy. Wtedy bowiem można w pełni skorzystać z wydajności silnika. Jeżeli chodzi o jazdę po mieście, która zazwyczaj jest bardziej dynamiczna, niż jazda po autostradzie, to można zauważyć, że spalanie Diesla wciąż wypada korzystniej, niż eksploatacja silnika benzynowego. Problem jednak pojawia się przy nagrzewaniu auta, co można odczuć zwłaszcza w nasze strefie klimatycznej w okresie zimowym. Silnik benzynowy nagrzewa się znacznie szybciej niż ten Diesla. Dlatego polecany jest dla osób, które często korzystają ze swojego samochodu, lecz pokonują małe odległości.

Używany, czy nowy?

Ostatecznie nie możemy stwierdzić, który silnik będzie dla Ciebie najlepszy. Wszystko zależy od budżetu i wybranego auta. Najnowsze modele samochodów, zarówno z silnikiem benzynowym, jak i Dieslem, są produkowane zgodnie z najnowszymi technologiami. Oznacza to, że producenci starają się stworzyć rozwiązania najbardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku. W przypadku aut używanych należy przed zakupem sprawdzić sprawność każdego rodzaju silnika. Kupując “w ciemno” można narazić się na dodatkowe koszty, zarówno w przypadku benzyny, jak i Diesla.

diesel czy benzyna.jpg