A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Autem na wakacje

Wyjazd samochodem na wakacje to prawdziwe przedsięwzięcie. Wiąże się z pokonywaniem dużych odległości, często w nieznanych rejonach kraju lub za granicą. Nie można sobie zatem pozwolić na żadne usterki. To nie tylko dodatkowy wydatek, ale i możliwość skorzystania z usług mało profesjonalnego, lokalnego mechanika. Jazda niesprawnym samochodem jest też niebezpieczna.

Najmniej pracy jest z samochodami nowymi

Jeśli jeździsz samochodem nowym lub po pełnej kontroli gwarancyjnej, przygotowanie auta do wakacji będzie szybkie i bez konieczności udania się do mechanika. Wystarczy, że sprawdzisz czystość komory silnika i spód auta oraz zbadasz poziomów płynów eksploatacyjnych, w tym stan oleju silnikowego, oleju wspomagania kierownicy, płynu chłodniczego i hamulcowego. Warto też, abyś sprawdził ciśnienia w oponach, stan piór wycieraczek oraz drożność dysz spryskiwaczy szyb, a także ustawił punkty świetlne.

Jeśli masz starszy samochód, odpowiednio przygotuj się do wakacji

Większość osób ma kilku, a nawet kilkunastoletnie samochody, które poddawane są jedynie corocznej kontroli. Takie auta trzeba niezwykle skrupulatnie przygotować do dłuższych tras. Wyeksploatowane układy mogą nam przysporzyć sporych problemów.

Szczególnie jeśli jedziesz za granicę, udaj się więc do stacji serwisowej lub dobrego mechanika. Dokładny przegląd samochodu jest przecież gwarancją bezpiecznej podróży dla Ciebie i Twoich pasażerów.

Sprawdź poziom płynów

W każdym samochodzie trzeba przed trasą sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, odpowiednich układów i podzespołów. Szczególną uwagę zwróć na układ chłodzenia, najbardziej istotny podczas upałów oraz układ hamulcowy, którego sprawność gwarantuje bezpieczną jazdę.

Jeśli to konieczne, wymień filtry

W aucie, prócz filtrów powietrza, mamy filtry oleju, paliwa oraz kabinowe. Filtry samochodowe chronią układy przed zniszczeniem oraz oczyszczają powietrze wprowadzane wentylacją do środka auta. Nie są drogie i można je bezproblemowo kupić, a przy tym w większości przypadków mogą być samodzielnie wymieniane. Warto więc abyś skontrolował je przed podróżą.

Przy okazji sprawdź też klimatyzację. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, odgrzyb ją, skontroluj jej szczelność i napraw uszkodzenia. Koniecznie zleć to wyspecjalizowanej firmie, bowiem sprawna klimatyzacja to nie tylko wysoki komfort jazdy podczas upałów.

Zadbaj o wszystkie opony

Zakładając, że jako wprawny kierowca zmieniłeś opony z zimowych na letnie, warto sprawdzić ich ciśnienie oraz zbieżność. Za niskie ciśnienie kół może bowiem spowodować przetarcie opon, a za wysokie zmniejsza przyczepność auta. Istotny jest też stan bieżnika i prawidłowe dokręcenie śrub.

Nie można też zapominać o kole zapasowym. Musi być idealnie dopasowane do modelu auta oraz gwarantować Ci przejechanie nawet kilkunastu kilometrów do najbliższego mechanika.

Zbadaj też sprawność podnośnika oraz rodzaj kluczy do wymiany kół i ściągania blokad na alufelgach, jeśli masz takie zabezpieczenie przed kradzieżą.

Skompletuj dokumenty

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę sprawdzenia dokumentów niezbędnych do podróżowania, szczególnie poza krajem. Ważne prawo jazdy, dokumenty tożsamości czy, jeśli jest to potrzebne, paszport, gwarantują bezproblemowe dojechanie do każdego zakątku świata.

Nie możesz jednak zapomnieć również o książce serwisowej samochodu, ważnym przeglądzie technicznym, ubezpieczeniu i polisie. Koniecznie zabierz z sobą instrukcję obsługi samochodu oraz notes z najważniejszymi telefonami, z kontaktem do ubezpieczyciela włącznie.

Wyczyść samochód

Oczywiście lepiej podróżować czystym samochodem. Zadbaj jednak przede wszystkim o bagażnik i podszybie. Źle zapakowany bagażnik, czy miejsce wypełnione zbędnymi rzeczami może zepsuć nawet najlepszą wyprawę. Dodatkowe pakunki na podszybiu mogą być zaś śmiertelnie niebezpieczne.

Zabierz niezbędne mapy i ustaw GPS

To niby błahe rzeczy, bo zawsze można jechać zgodnie z drogowskazami i wskazówkami miejscowych, ale każdy wie, że znacznie bezpieczniej jest poznać trasę przejazdu, zlokalizować polecane punkty gastronomiczne czy hotele, w których można się zatrzymać. Jest to szczególnie istotne, gdy wyjeżdżasz z rodziną i dziećmi, które mogą potrzebować częstszych przystanków. Pozwoli Ci to również szybko pokonać trasę, omijając utrudnienia na drodze czy ograniczy niepotrzebne kluczenie po nieznanym terenie.

Ubezpiecz się!

Szczególnie jeśli jedziesz zagranicę, wykup potrzebne ubezpieczenie, które gwarantować będzie opiekę medyczną dla Ciebie i Twoich bliskich oraz naprawę samochodu, jego holowanie itd. Każda agencja ubezpieczeniowa na pewno zaproponuje Ci najkorzystniejszy pakiet usług.

Odpoczynek to rzecz święta!

Gdy już sprawdzisz samochód, zapakujesz się i zaplanujesz trasę, po prostu wypocznij. Jak pokazują liczne badania, większość wypadków na drodze spowodowanych jest zmęczeniem kierowców. Czas reakcji w razie niebezpieczeństwa jest tu kluczowy. Jeśli więc przygotowałeś auto do drogi, przygotuj również siebie!

na-wakacje-kamperem.jpg
na wakacje kamperem.jpg