A A A
42 278 73 61 600 566 236 660 232 318 730 910 352
biuro@autakrajowe.com.pl
ul. Brzezińska 260, 92-703 Łódź (autostrada A1 - zjazd 21)
Pn-pt: 08:00-18:00. So: 08:00 - 15:00.
Oferujemy tylko sprawdzone samochody używane / poleasingowe!

Jak dobrze kupić używany samochód ?

Zakup używanego samochodu – mimo że jest pewną oszczędnością, stanowi duży wydatek. Bez wątpienia warto poświęcić mu chwilę uwagi, a wszystko po to, by po pierwsze – nie wyrzucić w błoto długo odkładanych pieniędzy, po drugie natomiast – zaspokoić swoje potrzeby i oczekiwania względem pojazdu. Zatem, jak dobrze kupić używany samochód, by okazał się korzystnym, nie zaś przysparzającym kłopotów zakupem?

Oszacuj wydatki związane z zakupem

Każdy większy zakup wymaga analizy wydatków. Musisz wiedzieć, że kupno samochodu nie jest jednorazowym wydatkiem – oprócz budżetu na zakup samochodu, powinieneś liczyć się także z budżetem na wydatki, które poniesiesz tak przed, jak i po zakupie. Musisz uwzględnić przede wszystkim koszty dojazdu do miejsca, w którym planujesz dokonać zakupu, koszty sprawdzenia samochodu przez specjalistę, koszty ubezpieczenia, rejestracji, przeglądu po zakupie oraz kilku innych…

Znajdź najlepszą dla siebie metodę finansowania

Trzy najpopularniejsze możliwości finansowania używanych samochodów to gotówka, kredyt oraz leasing. Oczywiste jest, że najlepszym rozwiązaniem byłby zakup za gotówkę, jednak nie każdy dysponuje odpowiednio dużym budżetem, by móc sobie na nie pozwolić. Dwie najczęściej wybierane możliwości finansowania to zatem kredyt oraz leasing.

W przypadku tego pierwszego, musisz wiedzieć, że nie jest on udzielany kwotowo, lecz z myślą o zakupie konkretnego samochodu. Istnieje co najmniej kilka warunków otrzymania kredytu samochodowego. To między innymi minimalny oraz maksymalny okres kredytowania – najczęściej wynosi on od kilku miesięcy, a nie przekracza 10 lat. Ograniczenia dotyczą też minimalnej oraz maksymalnej kwoty kredytu. Istotny dla banku jest też rodzaj pojazdu, jego wiek (banki są mniej przychylne dla finansowania pojazdów używanych, starszych), wartość samochodu, często również jego przebieg.

Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz

Zakup nowego wozu bez wątpienia nie powinien być kwestią przypadku. Jeśli chcesz dobrze kupić używany samochód, musisz podejść do tematu z głową i dużą rozwagą. Odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od nowego wozu oraz jakie są Twoje potrzeby względem jego użytkowania. Zastanów się, jak często i w jakich celach będziesz używać samochodu, jak dużo miejsca potrzebujesz, ilu pasażerów będzie nim podróżować. Wstępne zdefiniowanie oczekiwań pozwoli zawęzić dostępną ofertę oraz ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Poproś o wsparcie i poradę

Każdy, a zwłaszcza wyjątkowo wyczekiwany, wymarzony zakup, bardzo często bazuje na emocjach. Dodatkowo, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, w ferworze emocji możesz przeoczyć ważne szczegóły, które mogą wpłynąć na późniejsze zadowolenie z zakupu. Dlatego ważne jest, by nie podejmować zakupu samodzielnie. Jeśli chcesz dobrze kupić używany samochód,niech towarzyszy Ci w tym ktoś, kto posiada odpowiednią wiedzę oraz posłuży niezbędnym wsparciem i poradą. Jeśli nie posiadasz takiej osoby, niech chociaż będzie to ktoś, kto dzięki chłodnej głowieostudzi Twój zapał.

Miej także na uwadze względy bezpieczeństwa oraz kwestie techniczne – używane samochody bardzo często posiadają przekręcone liczniki, właściciele tuszują ich wady oraz stosują wiele innych sztuczek, które mają wpływać na lepszą ocenę pojazdu w oczach kupującego. Oko fachowca pozwoli zweryfikować wszystkie najistotniejsze kwestie oraz wykluczyć ryzyko związane z zakupem powypadkowego czy, co gorsza, kradzionego auta.

Poświęć poszukiwaniom odpowiednią ilość czasu

Zakup samochodu to nie zakup nowego sprzętu, który, w razie awarii, będzie można wymienić za rok czy dwa. Z tego powodu powinien być on dokładnie przemyślany. Wyeliminuj pośpiech i spontaniczne działanie. Określ potencjalne miejsca zakupu – znajdź i zweryfikuj najlepsze komisy samochodów używanych. Nie ograniczaj się do tych niedalekich – jeśli tylko dysponujesz większą ilością czasu (a na zakup samochodu powinieneś mieć go odpowiednio dużo), zaplanuj też dalszy wyjazd. Oglądane w różnych miejscach samochody dadzą Ci pełniejszy obraz dostępnych możliwości, a Ty będziesz mógł dokonać rozsądniejszej, bardziej przemyślanej i obiektywnej oceny.

Stosując się do tych kilku porad z pewnością łatwiej będzie Ci dobrze kupić używany samochód,który posłuży przez wiele, wiele lat.

plac13.jpg